Dla zdrowotności

Ponieważ gotowanie zabiera tak wiele składników odżywczych i witamin z produktów spożywczych, nieuchronnie zaczynasz karmić swoje ciało tym, czego potrzebuje, jak rezygnujesz z gotowania jedzenia i zaczynasz spożywać żywność surową.


https://so5.pl/blog/2021/11/10/to-co-jesz-ma-kolosalne-znaczenie/


Spożywanie surowej żywności przyspiesza metabolizm. Trawienie surowych pokarmów wymaga nieco więcej energii, ale z powodu korzyści warto wybrać przynajmniej częściowo surową dietę.

Witamina A pełni sporo funkcji w organizmie, w tym utrzymywanie zdrowych oczu, wspomaganie wzrostu komórek, a także wspomaganie układu odpornościowego. Witamina A jest nie tylko przyswajana bezpośrednio, ale jest także wytwarzana przez organizm w wyniku przekształcenia beta-karotenu.

Witamina D jest jedyną witaminą, która nie jest pozyskiwana ze spożywanych pokarmów. Witamina D jest pozyskiwana przez skórę eksponowaną na promienie słoneczne. Również poniektóre produkty spożywcze dostarczają witaminę D. Można też tą witaminę uzupełniać poprzez suplementowanie.

Dużo ludzi nie stosuje dostatecznie zbilansowanej diety, aby zapewnić wszystkie potrzebne witaminy, co doprowadziło do boomu branży środków wielowitaminowych. Specyfiki wielowitaminowe są dostępne w wielu różnych postaciach, w tym tabletek, kapsułek żelowych, a nawet płynów. Ewidentnie ogromną zaletą płynącą z korzystania z tego typu specyfików jest komfort. O ileż łatwiej jest przyjąć jedną dawkę preparatu wielowitaminowego, który zawiera wszystkie potrzebne witaminy, w porównaniu z przyjmowaniem wielu różnych preparatów.